Új lap - 1
 
X. század
 
XI. század
 
XIV. század
 
XV. század
 
XVI. század
 
XVII. század
 
XVIII. század
 
XIX. század
 
XX. század
 
XXI. század
 
Térképek
.

Időjárás

 
Hirdetések
A színeket a kódban itt találod
 
 
SZEDERKÉNYI NÁNDOR
 

 

SZEDERKÉNYI NÁNDOR:
HEVES VÁRMEGYE TÖRTÉNETE

 

A megye állapota, a kurucz-labancz harczok s katonai portyázások folytán. Vizsgálat ez ügyben. A megyebeli községek nyilatkozatai. 1677-ben.
 

A sok panasz, gyanusitás s fenyegetésnek végre azon eredménye lett, hogy okt. hó 31-én Kassán tartott tanácskozásban, küldöttség bizatott meg, hogy a megyékben, s igy Hevesmegyében is részletes vizsgálat tartassék az állapotokról: milyen a termény, állat szükséglet, mily pusztitás érte a megyét? hogy ebből fizető képessége is konstatálható legyen.
Ezen küldöttség tervezete a nov. 18-án tartott ülésben vétetett tudomásul, mely alkalommal feljegyeztetett az is, hogy Juhász György ónodi vicekapitány, Kovács György és Borbély Balázs szendrői hadnagyok (mind királyiak) csak legujabban is végig portyáztak a megyét pusztitó zaklatásokkal, s a megyei repartitio utolsó részletét formaszerű rablással elhurczolták.
Ez ügy, és az 1676-iki őszén dult kurucz-labancz háboru szönyü vérengzései és pusztitásai, ugy látszik, még a katonai parancsnokságnál is feltünést keltettek már, és ennek következménye volt az, hogy Strassoldó, felsőbb rendeletre katonai vizsgálatot rendelt, melynek tagja,,magyar részről a hadbiró, a német katonaság részéről a fő auditor" küldetett ki.
Ezen vizsgálat folyamán 1677. jan. 2-án s folytatólagosan felvett tanuvallomási jegyzőkönyv a következőket tartalmazza azon idők hallatlan eseményeiről. A jegyzőkönyv elején elsorolt érdekes kérdőpontok ezek:
1-ör. Mióta ezen felháborodott kuruczos idő támadott micsoda inséget s nyomoruságot szenvedtek a kuruczok, s azok képében járó latoroktól? Folyamodtak-e mind a törökhöz, mind ő felsége német és magyar generálisaihoz s tisztjeihez segélyért, mindazáltal senkitől nem lévén elégséges segitsége, most is micsoda nyomoruság alatt nyög; s miért nem segit rajtok a török?
2-or. Tud-e valakit a megyében, ki a kuruczczal egyetért? 3-or. Vallott-e s micsoda kárt ő felsége német generálisaitól, ugymint Strassaldó ő nagyságától, vagy más tisztjeitől, és vitézeitől?
4-er. Mi bántódása vagy kára esett ő felsége magyar rendi vitézitől, nevezetesen az ónodi kapitányoktól, Juhász György, Kovács György és Borbély Balázs szendrei hadnagyoktól s társaitól, vagy másoktól?
5-ör. A város vagy falu bárkitől micsoda nyomoruságot szenvedett; az évek terméketlensége s a marha dög miatt milyen az inség? Vallomásra mintegy 64 község jelentkezett. Ezek voltak: Gyöngyös, Körü, Méra, Bakta, Detk, Alattyan, Tar, Mezőtárkány, Oroszi, Tótfalu, Fegyvernek, Körü, Vámos-Györk, Szent-Miklós, Bessenyő, Erk, Eger-Szalók, Gyöngyös-Halász, Szent-Erzsébet, Lelesz, Alatka, Bod, Sadány, Vécs, Kőtelek, Szaránk, Ludas, Bekölcze, Poroszló, Solymos, Ugra, Hasznos, Kis-Heves, Derecske, Pásztó, Szurdok-püspöki, Domoszló, Füged, Tenk, Erdőtelek, Tisza-püspöki, Visznek, Karácsond, Ludas, Boczonád, Nagyut, Kál, Kápolna, Pél, Adács, Örs, Báton, Visonta, Nagy-Bátor, Recsk, Verpeléth, Heves-Iván, Süly, Átány, Pázmád, Bocs, Kis-Buda, Nagy-Pél.

 

 

<< VISSZA

 
 
 
 
 
Copyright Š 2008 Alatka.hu e-mail: kurczl{kukac}gmail.com